Kupuj szybko bez zakładania konta!  

CCTV - skuteczną obroną przed przestępczością?

Strona główna  »  Artykuły  »  CCTV - skuteczną obroną przed przestępczością?


CCTV - skuteczną obroną przed przestępczością?

Żyjemy w czasach, w których słowa bezpieczeństwo i prewencja stają się synonimami. Pojawili się przestępcy - eksperci od nowych form uzbrojenia i niszczycielskich coraz bardziej pomysłowych technologii. Ta przerażająca rzeczywistość spowodowała, że wiele osób ma wątpliwości co do stosowania nagrań z kamer przemysłowych jako źródła video - dowodów.

Wydział Zapobiegania Przestępstwom NSW w Australii oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii przytaczały ostatnio naukowy raport stwierdzający istnienie dużego zapotrzebowania na nowy poziom inteligencji w CCTV.

CCTV wykorzystywane w takich aplikacjach jak nadzór uliczny i ochrona infrastruktury o znaczeniu krytycznym, wymagają stałego monitoringu obsługiwanego przez ludzi. I w tym leży problem: podjęcie akcji prewencyjnej jest możliwe tylko wtedy, gdy operator widzi dany incydent.

Wyniki badań ogłoszone przez Amerykański Narodowy Instytut Sprawiedliwości dowodzą, że już po 20 minutach obserwowania monitorów skupienie operatorów staje się coraz mniejsze i spada do poziomu poniżej akceptowalnych standardów. Te i inne badania potwierdzają fakt, że monitory monitoringu mają nużący wpływ na zmysły, co prowadzi do rozproszenia uwagi obserwujących je osób.

By przeciwdziałać temu problemowi, część producentów rozwija systemy śledzenia działające w tle, wydobywające dane typu - kliknięcia myszą, komendy wydawane głosem czy interakcję oprogramowania. Ma to pomóc w zbadaniu efektywności videooperatorów. Firmy wykorzystujące te systemy uznały jednak, że są one drogie, czasochłonne w zarządzaniu.

Rozwiązanie

Wyobraźmy sobie operatora, który przegląda obrazy ze stu kamer jednocześnie, powiadamia o podejrzanych sytuacjach. Operatora, który nigdy się nie rozprasza, nie śpi, nie je i nie ma przerw.

Niemożliwe? Dla człowieka z pewnością

Ciągłe prace konstruktorów nad polepszaniem systemów CCTV doprowadziły do stworzenia „sztucznie inteligentnego" systemu bardziej znanego pod nazwą analiza video. Oprogramowanie do analizy zawartości nagrań video to platforma wykorzystująca algorytmy w celu naśladowania procesu myślenia zachodzącego u ludzi podczas rozpoznawania zagrożenia.

Systemy analizy video mogą szczycić się możliwościami, które są nie do osiągnięcia dla normalnego operatora. W trakcie demonstracji jednego z takich systemów program zidentyfikował czarną walizkę stojącą na czarnej marmurowej podłodze. Dla ludzkiego oka była ona kompletnie niezauważalna, jednak program ją dostrzegł i uruchomił alarm. W przypadku tej konkretnej aplikacji oprogramowanie zawiadamia obsługę systemu nadzoru o podejrzanych sytuacjach bezprzewodowo wykorzystując technologię PDA.

Badacze z ObjectVideo, Clarity czy iOmniscient dostarczają rozwiązań do video analizy organizacjom i firmom pragnącym zwiększyć efektywność swoich obecnych systemów obserwacji. Lotniska, dworce, obiekty sportowe i inne potrzebują wyspecjalizowanych fachowców, którzy pomogą w stworzeniu zapobiegawczego systemu ochrony przy wykorzystaniu zdobyczy oprogramowania video analizy i tym podobnych rozwiązań. Unia Europejska